עמוד הבית / חילוף חומרים (Metabolism)

חילוף חומרים, נקרא באנגלית מטבוליזם אך גם בעברית משתמשים במילה הרבה. האם הוא משפיע עד כדי כך כמו שאנו חושבים? לא ממש, המשיכו לקרוא!

הגדרה

חילוף חומרים מתייחס לתהליך עיכול המזון בגופנו ו"החלפת החומרים" שהכנסו אליו לחומרים אחרים שממנו הוא בונה רקמות שריר, שומן, ומקבל אנרגיה להתקיים.

חילוף חומרים איטי

תירוץ נפוץ בקרב אלה בעלי אחוז שומן גבוה, "אני אף פעם לא יהיה רזה, יש לי חילוף חומרים איטי" – בטוח ששמעתם את זה פעם או שאפילו אמרתם את זה לעצמכם – אז זהו, שזה רק אומר שיהיה קשה יותר זה לא אומר שזה בלתי אפשרי.

השפעת חילוף החומרים

בואו ניקח דוגמא של אדם שצריך 2000 קלוריות ביום למשל, אם יאכל 1700 קלוריות ביום לגופו לא תהיה ברירה אלא לקחת את האנרגיה הנוספת שהוא צריך ממאגרים בגוף. נקודה סוף פסוק ובלי תירוצים זה המצב.

אז למה אני יורד לאט יותר ממישהו אחר? כי חילוף החומרים שלך איטי יותר, אוקיי, לך יקח יותר זמן לרדת במשקל אבל זה לא אומר שזה לא יקרה בסופו של דבר – אם תעקוב אחרי כמות הקלוריות בצורה מדויקת כל יום ותאכל כל יום פחות ממה שהגוף צריך באופן הדרגתי אתה תראה משבוע לשבוע ירידה במשקל, זאת עובדה וככה עובד גוף האדם, אם זה לא קורה אצלך סימן שאתה אוכל יותר קלוריות ממה שאתה חושב או שורף פחות קלוריות ממה שאתה חושב.

שיפור קצב חילוף חומרים

אפשר לשפר את קצב חילוף החומרים בגופנו על ידי הגדלת מסת שריר, ככל שיש לנו יותר שריר בגוף כך נצרוך יותר אנרגיה ביום ונוכל לאכול יותר קלוריות ולהישאר באותו משקל ובחיטוב נאכל לאכול גם יותר ועדיין לרדת במשקל כי כבר לא נצטרך 2000 קלוריות ביום כמו בדוגמא למעלה אלא 2200 למשל ואז יהיה לנו קל יותר להיות במאזן קלוריות שלילי (לאכול פחות ממה ששורפים).

השאר תגובה