עמוד הבית / ברבל (Barbell)

בבסיס כל תוכנית אימונים ישנם תרגילים מורכבים שדורשים שימוש במוט ישר כגון: חתירה, דדליפט, בנץ' פרס, סקוואט ועוד. מוט הברזל המכונה ברבל הפך עם השנים לסמל ולכלי שימושי ביותר בעולם פיתוח הגוף.

מבנה

ברבל סטנדרטי מורכב ממוט מתכת ארוך שבקצוותיו ישנם שני אזורים רחבים יותר עליהם מונחים המשקולות המכונות גם "פלטות". המשקולות מגיעות במשקלים וגדלים שונים ונשענים על כל צד של המוט.

שימוש במוט

את השימוש במוט יש לעשות בזהירות תוך הבנה שהמוט הוא חופשי ויש שרירים מייצבים ששומרים עליו ישר בזמן התרגיל, התנועות דורשות קורדינציה וטכניקה שיש ללמוד ולשפר במשך הזמן על מנת להתאמן נכון ולקבל את מלוא אפקטיביות התרגיל ועל מנת למנוע פציעות.

הידעת?


לפני כמה מאות שנים בכנסיות היו פעמונים גדולים (נכון אפילו עד היום) כבדים מאוד שהיה צריך לצלצל בהם באירועים כאלה ואחרים בשעות שונות. על מנת לצלצל בהם בצורה נכונה ומאוזנת יש צורך בכוח רב ואימון על מנת לדעת לעשות את זה נכון, לכן על מנת להתאמן נבנו פעמוני סרק שנקראו באנגלית Dumb Bells שאיתם יכלו להתאמן במשך שעות מבלי לעשות רעש בכנסיה. משם השם המשיך והפעמון נשאר חלק מהשם, משקולות יד עדיין נקראות Dumb Bells וסוגי המשקולות מאז המשיכו את מסורת השם.

שאלות נפוצות

האם יש לשים בשני הצדדים את אותן המשקולות בדיוק?

עקרונית, אפשר לשים 2 משקולות של 5 ק"ג בצד אחד ו- 10 ק"ג בצד שני, אבל כיוון שהמשקל מחולק או מרוכז בסיס הכובד ישתנה וצד אחד יעבוד קשה יותר מהשני אפילו אם זה לא יהיה מורגש – לא מומלץ להשתמש במשקולות שונות אלא במשקולות זהות באותו הסדר.

אני מתאמן מתחיל, האם כדאי לי בכלל להשתמש בברבל?

כן! תרגילים מורכבים בשימוש עם מוט יכולים להוות בסיס מצוין להתחלה למרות הקושי ללמוד את הטכניקה, יש להשקיע בזה ולהשתמש במוט – זה כלי נהדר לפיתוח גוף שחבל מאוד לוותר עליו.

השאר תגובה