עמוד הבית / אנאבולי (Anabolic)

התהליך האנבולי הוא חשוב ביותר בקרב מפתחי הגוף ורבות עוד תשמעו את המילה הזאת אם אתם בתחום או רק נכנסים אליו, המשיכו לקרוא על מנת לקבל קצת מושג על מה מדובר.

הגדרה

מצב בו הגוף נמצא בתהליך בנייה. הבנייה יכולה להיות שריר, עצם או כל התפתחות אחרת בגוף.

שלבי האנבוליזם

האנבוליזם מתחלק לשלושה שלבים עיקריים:

  1. השגה או ייצור של אבני בניין בסיסיות כגון: חומצות שומן, חומצות אמינו, נוקלאוטידים ועוד.
  2. הפעלתם על ידי שימוש באנרגיה מהשריר שנקראת ATP.
  3. הרכבתם מחומרי הבסיס למבנה הסופי שלהם – חלבונים, שומנים ועוד.

הידעת?


גופנו נמצא במצב אנאבולי וקטבולי כל הזמן – אנו רק יכולים להשפיע על האיזון בינהם ומי מהם יהיה דומיננטי יותר, אך שניהם יהיו לאורך כל הזמן ואי אפשר לבטל אחד מהם.

שאלות נפוצות

מה אפשר לעשות על מנת להישאר במצב האנבולי כמה שיותר?

על מנת למנוע פירוק של אבני בניין מהגוף (מצב קטבולי – ההפך מאנבולי) יש לספק לו את אבני הבניין באופן רציף. לכן מפתחי גוף צורכים חלבון וארוחות בכלל בצורה מחולקת ופרוסה על כל היום ולא אוכלים 2-3 ארוחות בלבד אלא לפעמים גם 5-7 ארוחות ביום.

האם יש זמנים עיקריים שכדאי להכניס את הגוף למצב אנאבולי?

כן! – מיד לאחר אימון כשהגוף עבד קשה והשתמש במאגרי האנרגיה הזמינים שלו או מיד לאחר שהתעוררנו משינה ארוכה ומאגרי האנרגיה ריקים הגוף צריך להמשיך להתקיים ואת האנרגיה הוא יקח מפירוק תאים בגוף, מצב שנקרא קטבוליזם והוא ההפך מאנאבוליזם, לכן מומלץ מיד לאחר מכן להכניס מקור אנרגיה חיצוני ממזון לגוף מחלבון ופחמימה.

הטיפ שלנו


על מנת להישאר אנאבולים ככל האפשר – אכלו בארוחות קטנות ומפוזרות לאורך היום, בערב שתו אבקת חלבון לפירוק איטי (קזאין) או אכלו חלבון איכותי בערב ומיד בבוקר תנו לגופכם חלבון איכותי.

השאר תגובה