עמוד הבית / אחוז שומן (Fat Percentage)

הרבה שואלים על אחוז שומן – אז מה זה בכלל? איך אפשר לבדוק אחוז שומן? מה זה עוזר לנו להבין? כל מה שרציתם לדעת על אחוז שומן ועוד.

הגדרה

אחוז שומן – כמות השומן בגופנו באופן יחסי לשאר הגוף. מלבד השומן גופנו מורכב משרירים, עצמות, איברים פנימיים (ריאות, לב, כבד וכו') ונוזלים.

דוגמא: אדם ששוקל 100 ק"ג ובעל 20% שומן שומר בגופו 20 ק"ג של שומן ו-80% של איברים פנימיים, שרירים, עצמות, נוזלים וכו'.

שיטות למדידת אחוז שומן

  1. מדידה באמצעות סורק Dexa – השיטה הכי מדוייקת שיש כיום.
  2. מדידת קפלי העור באיזורים שונים בגוף וחישוב ממוצע בעזרת טבלה עם מכשיר קליפר – שיטה יחסית מדויקת בבדיקה ביתית וזולה.
  3. מדידה באמצעות מכשיר מוליך חשמלי שמחזיקים ביד או עם משקל אקלטרוני שעומדים עליו ויש בו את האופציה למדידת אחוזי שומן – רמת דיוק יחסית נמוכה.
  4. הערכה בעין או לפי מדידות, גובה, היקפים וכו'. ניתן להעלות תמונות לפורומים שונים בהם יש משתתפים שישמחו לעזור ולתת את ההערכה שלהם, אם אספתם כמה הערכות ולקחתם את הממוצע סביר להניח שזה לא רחוק מהמציאות – רמת דיוק בינונית.
  5. בדיקה הידרוססטית, מבחן צפיפות תת מימי – רמת דיוק גבוה.

תמונות להשוואה של אחוזי שומן

גברים

אחוז שומן גברים

נשים

אחוז שומן נשים

מראה שונה – אותו אחוז

אחוז השומן של כולנו שונה ואחוז שומן נמוך לא בהכרח אומר שתוכלו להיראות חטובים. יש צורך במסת שריר רצויה ואחוז שומן נמוך על מנת ליצור את המראה שאתם מחפשים – שימו לב לתמונה:

אחוז שומן זהה ומראה שונה

אפשר לראות איך שיש אחוז שומן קרוב מאוד אך בתמונה אחת יש מסת שריר גדולה יותר וכתוצאה מכך יש יותר ורידים בולטים, קוביות גדולות יותר בבטן, ידיים גדולות יותר וכך הלאה.

שאלות נפוצות

האם אני צריך לדעת את אחוז השומן שלי?

בגדול – לא. אין בזה צורך ואם אין כוונה להתחרות אין לזה שום משמעות, מספיק להסתכל במראה ולקחת החלטה אם לנסות להוריד עוד שומן או שאתם מרוצים ממה שרואים במראה.

האם יש אחוז שומן מינימלי שאסור לרדת ממנו?

בגדול אחוז שומן מאוד קשה להוריד ברגע שמגיעים לאחוז שומן נמוך. לגברים לא מומלץ להיות פחות מ-4% ולנשים 10% שומן. אין לכם מה לדאוג – לא מגיעים לשם בקלות ולרדת מתחת לזה זו משימה כמעט בלתי אפשרית בלי להרעיב את עצמכם בצורה קיצונית.

האפ יש אחוז שומן מקסימלי שלא מומלץ לעבור?

כן, מעבר ל-25% שומן אצל גברים ו-40% אצל נשים מגיעים להשמנת יתר ששמה את הבריאות שלכם בסיכון גבוה לחלות במחלות ובעיות בתפקוד הגוף שעלול לגרום לבעיות בכבד, לחץ דם, סכרת, התקפי לב ועוד.

השאר תגובה